Zatvorené obchody v nedeľu?!

V poslednom období sa vo veľkom diskutuje o uzatvorení obchodov na jeden deň v týždni. Nedeľa má byť tým dňom, kedy si jednoducho neskočíte na nákup a všetko potrebné by ste si mali zaobstarať v priebehu týždňa.

 

S týmto návrhom prišli poslanci SMER - SD Ján Podmanický a Marián Kéry a rokovanie o tomto návrhu by malo prebehnúť už v júli tohto roku.

 

 

V tomto článku sa pozrieme bližšie na túto problematiku, poukážeme na výhody / nevýhody, a tiež sa zameriame na diskusie bežných ľudí a ich názor na situáciu.

 

Ako je to teraz?

 

Predtým, ako sa na Slovensko dostal koronavírus, boli v nedeľu maloobchodné predajne bežne otvorené, resp. bolo na rozhodnutí obchodníka, či predajňu otvorí alebo nie. Každý podnikateľ si mohol porovnať tržby a zvážiť, či sa mu oplatí v nedeľu predajňu otvoriť.

 

Následne po príchode koronavírusu a zavedení opatrení, ostali obchody podľa nariadenia vlády v nedeľu zatvorené. Nariadenie sa má však časom pri pozitívnom vývoji situácie zrušiť a obchody by sa mali opäť otvoriť.

 

Ako to teda bude?

 

Podľa návrhu poslancov SMER - SD by sa malo jednať o režim, ktorý v súčasnosti funguje pri sviatkoch. Je však viac názorov ako k zatvoreniu obchodov pristupovať.

 

Niektorí obchodníci sú za variant, ktorý sa používa napr. v Nemecku, a to, že obchody sú zatvorené v nedeľu vo väčšine roka, ale napr. pred Vianocami ostávajú otvorené. V Nemecku je približne 15 nedieľ ročne, kedy sú obchody otvorené.

 

V iných krajinách, ako napr. Poľsko, je možné nakúpiť v nedeľu len približne 7-krát ročne.

 

Uvidíme, či k zatvoreniu nedieľ Slovensko pristúpi, a ak áno, aké pravidlá sa nastavia. Je veľmi nepravdepodobné, že by mohlo nastať to, že budú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky, a to každú nedeľu v roku. 

 

Prečo sa o tom vôbec diskutuje?

 

Najsilnejším argumentom, kvôli ktorému celá diskusia o nedeliach vznikla je to, že by predavači mali tráviť čas so svojimi rodinami namiesto pracovania. Je predpoklad, že rodiny spolu budú cestovať po výletoch, čo sa prejaví pozitívne v rozvoji cestovného ruchu.

 

Ak je najsilnejším argumentom čas strávený s rodinou, tak zatvorenie obchodov v nedeľu stojí na veľmi slabých základoch. Predavačky pracujúce v nedeľu majú následne voľno iné dni (pri krátkom a dlhom týždni pracuje predavačka dokonca len 2 nedele mesačne) a ľudia, čo nakupujú, vedia stráviť čas s rodinou aj napriek tomu, že je obchod otvorený.

 

Poďme sa ale pozrieť na výhody a nevýhody, ktoré zo zákazu vyplývajú.

 

Výhody / nevýhody

 

Výhody Nevýhody
zvýšený cestovný ruch zamestnanci prídu o nedeľné zvýšené príjmy 
- študenti prídu o nedeľné brigády
- malí obchodníci prídu o príjmy v nedeľu
- ľudia pracujúci v sobotu si už nemôžu v nedeľu v kľude nakúpiť
- ľudia žijúci pri hraniciach budú chodiť nakupovať do zahraničia (napr. Maďarska)
- zvýšenie nezamestnanosti 
- pokles HDP (podľa MF SR je odhad približne o 135 mil. eur ročne)
- diskriminujúci návrh (iba predavači majú nárok byť s rodinou?! Čo čašníci, kuchári, pumpári, rušňovodiči, policajti, hasiči, pracovníci vo fabrikách, lekári na pohotovosti a podobne?)
- obmedzenie slobody podnikania
- pravdepodobné zvýšenie cien tovaru a služieb
- obchodníci prehodnotia otvorenie nových prevádzok
- v prípade nevyhnutnosti nakupovať predražene na benzínkach

 

V nedeľu pracuje približne 365 000 ľudí a z toho 47 400 ľudí v maloobchode, v tom sú však zahrnuté aj benzínové pumpy, predajne s tovarom pre kultúru a rekreáciu. To znamená, že v skutočnosti väčšina ľudí pracujúcich cez víkend bude pracovať aj tak naďalej

 

(zdroj: Analýza INESS -  

https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/iness_proti_zakazu_nedelneho_predaja_print.pdf)

 

Márne sme sa snažili nájsť ďalšie pozitíva, avšak neúspešne.

 

Názory v diskusiách

 

Skúsme sa pozrieť na diskusie. Zamerali sme sa na diskusiu ľudí k tejto problematike na Facebooku.

 

Názor č. 1 od p. Václava:

 

"Za komunistov boli vždy nedeľe zatvorené obchody a nikomu to nechýbalo"

 

Je ťažké brať tento argument vážne. Nakoľko neznamená, že to, čo sa robilo, v minulosti musí byť automaticky správne. Ak by sme sa mali riadiť tým, že čo bolo v minulosti, tak v nedeľu vypnime internet, zahoďme počítače a postavme latríny. :-)

 

Názor č. 2 od p. Tibora:

 

"Tak sa teda pýtam prečo nie sú otvorené napr. Daňový úrad a podobné inštitúcie celý týždeň????"

 

Poznám samotných úradníkov, ktorí by túto možnosť uvítali. Mnohí z nich si popri ich zamestnaní ešte privyrábajú inými brigádami práve cez víkend. Každopádne všetko je o tom, či by to malo využitie držať nejaký úrad otvorený v nedeľu. Pri obchodoch to môžeme vidieť každú nedeľu.

 

Názory č. 3 od p. Marián / Alex:

 

"V nedeľu nech aj oni majú voľno."

"Ani vy by ste nepracovali 7 dní v týždni."

"Treba trocha brať ohľad na predavačky. Majú tiež svoje rodiny."

 

Áno, treba brať na ne ohľad a nezakazovať im možnosť si zarobiť nejaké peniaze navyše. Predavačky pracujú zväčša na 12-hodinové zmeny. Ich týždeň (dlhý) má teda 5 dní vrátane víkendu alebo 2 dni (krátky týždeň) s voľným víkendom. To znamená, že majú priestor venovať sa rodine a nie sú ukrátené, ako si mnohí myslia.

 

Názor č. 4 od p. Edity:

 

"Veď si môžete nakúpiť všetko v sobotu"

 

Nie každý si môže nakúpiť v sobotu. Ale aj keby, tak to opäť nie je správny argument. Nakúpiť si môžem aj v pondelok a dokážem prežiť celý týždeň. Zatvoríme teda obchody úplne a budú kvôli tomu otvorené len 1 deň? 

 

Zároveň, prečo by sa to malo potom týkať len obchodov? Natankovať viete tiež deň predtým, do kina je možné ísť v iný deň, rovnako ako napr. do kostola, v podstate môžeme zavrieť úplne všetko, pretože sa to dá zariadiť iný deň...

 

Názor č. 5 od p. Petra:

 

"Aj pán Boh na 7. deň oddychoval"

 

Náboženstvo a viera je každého osobná vec a prikazovať niekomu, čo nemá robiť na základe viery, ktorú nemusí vyznávať je minimálne diskriminujúce. V prípade, ak niekomu bráni náboženstvo vo výkone jeho práce, tak by mal skôr hľadať iné zamestnanie a nie sa snažiť zmeniť náplň práce, ktorú od neho zamestnávateľ vyžaduje pre plynulý chod spoločnosti.

 

Zhrnutie

 

S určitosťou sa jedná o ekonomický experiment, ktorý v aktuálnom období nemusí skončiť šťastne. Jeho podporovatelia väčšinou nemajú dostatok informácií pre vyhodnotenie situácie a možných dopadoch. Ako sme vyššie uviedli, každý z týchto argumentov sa dá jednoducho vyvrátiť a nepodarilo sa nám nájsť žiadne pozitívum v tomto návrhu, okrem toho, že sa to možno odzrkadlí v cestovnom ruchu. Uvidíme, ako to celé nakoniec dopadne, každopádne je to riskantná hra v časoch, keď ekonomiku treba naštartovať.

 

*** AKTUALIZÁCIA ***

 

Dňa 10.06.2020 sa v parlamente hlasovalo za podobný návrh zákona. Ten prišiel od poslancov ĽSNS, avšak nepodarilo sa mu dostať do druhého čítania. Za posunutie návrhu hlasovalo 35 poslancov, proti bolo 24 poslancov, 11 sa zdržalo a 59 nehlasovalo.

 

Najbližie sa teda táto téma vráti do parlamentu v júli na základe návrhu zákona od poslancov SMER-SD.

Ďalšie články z kategórie Podnikanie

Založenie firmy

Ponúkame vám detailný pohľad na náklady spojené so založením spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) na Slovensku. Bez ohľadu na to, či ste začínajúci podnikateľ alebo skúsený obchodník, je dôležité porozumieť nákladom a poplatkom spojeným so založením novej spoločnosti. Koľko teda stojí založenie firmy na Slovensku?

Súhlas vlastníka nehnuteľnosti

 

Pri zápise sídla do obchodného registra alebo miesta podnikania do živnostenského registra musíte preukázať vlastnícke alebo užívacie právo k nehnuteľnosti, ktorej adresa sa má do registra zapísať. Ak takéto právo nemáte, pri zápise do registra budete potrebovať písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti.

 

Založenie živnosti krok za krokom

Založenie živnosti je často prvou voľbou pre budúcich podnikateľov na Slovensku. Ak ste sa rozhodli vstúpiť do sveta podnikania, v nasledujúcich riadkoch vám popíšeme stručný postup, ako založiť živnosť. Predstavíme vám klasický spôsob založenia živnosti a tiež založenie živnosti online.

Zaujali sme Vás?
Objednajte si virtuálne sídlo
ešte dnes.

Objednať virtuálne sídlo
(C) Copyright 2012 - 2024 MojeSidlo.sk - Virtuálne sídlo v Bratislave

MojeSidlo.sk - všeobecné obchodné podmienky