Preposielanie

Vaše zásielky Vám môžeme preposlať na Vami zvolenú adresu. Zásielky Vám zašleme do 24h od zadania požiadavky.

Schránková firma - čo to vlastne je? Poznáte skutočný význam tohto pojmu?

Schránková firma. V médiách často používaný a kontroverzný pojem, ktorý slúži najmä na označenie podvodných firiem. Aká je však jeho presná charakteristika? Sú schránkové firmy legálne či nelegálne? Existuje vzťah medzi schránkovými firmami a virtuálnym sídlom? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

Virtuálne sídlo nie je schránková firma

V súvislosti so schránkovými firmami sa často hovorí aj o virtuálnom sídle. Mnohí živnostníci alebo obchodné spoločnosti totiž využívajú možnosť prenajať si adresu virtuálneho sídla, na ktorej ale fyzicky nepodnikajú.

Nezáväzne objednať virtuálne sídlo

Schránková firma a virtuálne sídlo však neznamenajú to isté. Schránková firma nemá jasného vlastníka a spravidla má adresu v daňovom raji. Pri firmách s virtuálnym sídlom je však vlastník jasný a prenajíma si reálnu adresu na Slovensku. Majiteľ firmy s virtuálnym sídlom využíva alternatívnu možnosť, ako získať registračnú adresu pre svoje podnikanie bez toho, aby ju musel mať vo vlastnom byte alebo v prenájme. Ako bonus má sídlo na dobrej adrese pozitívny vplyv na imidž spoločnosti a jej vnímanie zo strany zákazníkov či obchodných partnerov.

 

Virtuálne sídlo teda nie je LEN schránka. Dokáže podporiť dôveryhodnosť, a navyše so sebou prináša úsporu finančných nákladov a množstvo ďalších benefitov vrátane prijímania a evidencie prijatej pošty. Preto ho s obľubou využívajú živnostníci, obchodné spoločnosti, občianske združenia i ďalšie typy subjektov.

Schránková firma a virtuálne sídlo neznamenajú to isté. Firmy s virtuálnym sídlom si prenajímajú reálnu adresu na Slovensku a majú jasného vlastníka.

Čo je schránková firma?

Na úvod treba zdôrazniť, že oficiálna definícia pojmu “schránková firma” neexistuje, resp. nie je legislatívne stanovená. Pri charakteristike schránkovej firmy si teda pomôžeme jej názvom.

 

Ako už napovedá samotné označenie, schránková firma je spoločnosť, ktorej centrálou je len schránka, teda poštová adresa najčastejšie v daňovom raji, napríklad na Cypre. Takáto firma nemá spravidla žiadnych zamestnancov a nevykonáva žiadnu činnosť. V jej vedení je najatý štatutár (biely kôň) a skutočný vlastník sa dá vypátrať len veľmi ťažko.

Hoci v médiách sa stretávame skôr s nelegálnymi schránkovými spoločnosťami, môže ísť aj o legálne podnikanie. Môže si ju založiť napríklad holdingová spoločnosť za účelom daňovej optimalizácie, ak podniká vo viacerých štátoch a chce zjednotiť a znížiť svoje dane.

 

Nelegálne schránkové spoločnosti sú však v prevahe. Zakladajú sa za účelom nekalých aktivít, akými sú predovšetkým pranie špinavých peňazí (prevažne z nelegálneho predaja drog alebo zbraní) alebo iné finančné podvody (krátenie daní) či zakrytie skutočného vlastníka pri verejnom obstarávaní (v prípade konfliktu záujmov).

Záver

Kontroverzne vnímaný pojem schránková firma označuje legálne i nelegálne spoločnosti. Schránková firma a virtuálne sídlo neznamenajú to isté. Zatiaľ čo schránkové firmy sú často ilegálne, nemajú jasného vlastníka a majú sídlo v daňovom raji, virtuálne sídla sú transparentné. Sú legálne, majú jasného vlastníka a poskytujú alternatívnu možnosť, ako získať zákonom požadovanú registračnú adresu pre podnikanie.

Nezáväzne objednať virtuálne sídlo

 

Zdroje:

Ďalšie články z kategórie Registračné sídlo

Presťahovanie našej kancelárie: Čo potrebujete vedieť?

Aký bol rok 2023 v MojeSidlo.sk

Rok 2023 bol pre nás skutočne jazdou s množstvom výziev a úspechov. Tento rok sme prekročili hranicu 13 000 zákazníkov, čo nám dokonca umožnilo mať vlastnú volebnú miestosť na voľbách. A keďže veríme, že spoločné zážitky nás spájajú, trávili sme čas spolu na teambuildingoch, kde sme spoznávali nových kolegov.

Aký bol rok 2022 v MojeSidlo.sk

Rok 2022 bol pre nás úspešným rokom, napriek tomu, že bol veľmi náročný. Vďaka kvalitným službám a neustálemu prírastku nových klientov, ktorých počet prekročil hranicu 11 700, sme museli rozšíriť našu tímovú zostavu. Naša posádka sa tak v priebehu roka rozrástla na celkovo 18 členov. Z praxe vieme, že súdržnosť kolektívu je kľúčom k úspechu, preto sme počas roka utužovali naše vzťahy na spoločných teambuildingoch plných bláznivých aktivít.

Zaujali sme Vás?
Objednajte si virtuálne sídlo
ešte dnes.

Objednať virtuálne sídlo
(C) Copyright 2012 - 2024 MojeSidlo.sk - Virtuálne sídlo v Bratislave

MojeSidlo.sk - všeobecné obchodné podmienky